اولین تجربه استفاده از عینک واقعیت مجازی برای کاهش درد زایمان طبیعی در بیمارستان نیویورک

اولین تجربه استفاده از عینک واقعیت مجازی برای کاهش درد زایمان طبیعی در بیمارستان نیویورک

  1. اولین تجربه استفاده از عینک واقعیت مجازی برای کاهش درد زایمان طبیعی در بیمارستان نیویورک:

 Erin Martucci اولین زنی است که تجربه زایمان طبیعی با عینک واقعیت مجازی را داشته است.

نوامبر 2016 بود که ارین مارتوچی، با انقباضات رحمی از خواب بیدار شد؛ او احساس می‌کرد که به زمان زایمان دوم خود نزدیک شده است. ساعت حدود 5:30 صبح بود و پس از شیر دادن به پسر اول خود، به همراه همسرش راهی بیمارستان شد.

آنها مصمم به زایمان طبیعی و بدون استفاده از هرگونه دارو بودند زیرا علاقه‌ای به تجربه روش بی‌حسی اپیدورال نداشت، ارین می‌گوید: "برای زایمان اول، من بی‌حسی اپیدورال را تجربه کردم. اما به طور کلی از عوارض جانبی این دارو رضایت نداشتم. استفاده از این روش باعث شده بود تا به اندازه کافی با کودکم در زمان زایمان احساس نزدیکی نکنم."

انقباضات خیلی زود اتفاق افتاد و همسر ارین به او برای نفس کشیدن کمک می‌کرد اما او ترسیده بود و نسبت به انجام زایمان طبیعی بدون استفاده از داروی بی‌حسی به شک افتاده بود.

در همین زمان دکتر آندرسن استفاده از عینک VR یا واقعیت مجازی را پیشنهاد کرد، ارین می‌گوید: "من علاقه چندانی به استفاده از این عینک نداشتم. احساس می‌کردم وحشتناک است و کمکی نمی‌کند. به همسرم نگاه کردم. او گفت چرا این کار را نکنیم؟ به نظرم حق با او بود، چرا از عینک استفاده نکنم؟ " پس او از عینک استفاده کرد، عینک VR او را بلافاصله به ساحلی آفتابی غرق در امواج اقیانوس آبی رنگ برد؛ صدایی آرامش بخش پخش می‌شد و همین موضوع به بهبود تنفس او کمک کرد، ارین احساس خود را در زمان گم کرده بود. 
ارین می‌گوید: "من به شدت غافلگیر شده بودم و حتی متوجه گذشت دو ساعت از زمان نشده بودم، بدنم در حال انجام کار خودش بود و من متوجه هیچ چیزی نمی‌شدم، وقتی دکتر عینک را از بدن من جدا کرد، در کمتر از یک دقیقه کودکم را به دنیا آوردم. من زایمان طبیعی داشتم. تجربه نزدیکی با کودکم نیز پس از زایمان کاملا مثبت و طبیعی بود."

البته مفهوم "حواس پرتی" مفهوم جدیدی نیست: کارشناسان پزشکی همیشه بیماران را تشویق کرده اند تا تنفس خود را تنظیم کنند و در هنگام انقباض، نقطه کانونی برای تمرکز پیدا کنند. VR ممکن است به برخی زنان کمک کند که این تمرکز را پیدا کنند و جایگزین امیدبخش برای داروهای اپیدورال که با خطر عوارض جانبی همراه است، گردد. به عنوان مثال، یک زن از 8 زن احتمالا یک کاهش فشار خون را تجربه خواهد کرد که می تواند جریان خون را به جفت تغییر دهد و اکسیژن موجود برای نوزاد را کاهش دهد. گاهی اوقات یک اپیدورال همچنین می تواند روند کار را کند نماید.

VR توان بالقوه برای از بین بردن درد در سایر روش های پزشکی را نیز دارا می باشد. محققان دانشگاه Tongji شانگهای در ارزیابی استفاده از VR برای کنترل درد در ماه ژوئن 2016 اذعان نمودند: "به دلیل ماهیت غوطه ورسازی و دورنمودن تمرکز، VR ممکن است ایمن تر و موثرتر از روش های سنتی ضد درد باشد". تحقیقات نشان داده است که VR آستانه تحمل درد افراد را با منحرف کردن تمرکز و حواس آنها افزایش می دهد. به عنوان مثال، مقاله ای در مجله بالینی «درد» گزارش داد که در آن 11 بیمار مصدوم سوختگی در یک بیمارستان تحت درمان قرار گرفتند و نیمی از زمان سپری شده برای درمان خود را غرق در VR شدند. همه 11 بیمار میزان قابل توجهی از کاهش درد را در هنگام استفاده از VR گزارش کردند. در یک مطالعه موردی دیگر بر روی بیماران دندانپزشکی، VR به میزان بسیار بالاتری از تمرکز بر روی تماشای یک فیلم، درد را کاهش داده است.